Ekonomia i ekologia – co oprócz energii dają nam biogazownie?

Biogazownie to instalacje wytwarzające biogaz, przekształcany na energię elektryczną lub biometan. Jednak produkcja energii i stabilizacja systemu elektroenergetycznego to niejedyne korzyści płynące z ich rozwoju. Potencjał ekologiczny i prorozwojowy wpływ na lokalne społeczności to równie ważne aspekty technologii biogazowych.

Produktywne wykorzystanie odpadów

W biogazowniach do produkcji energii wykorzystuje się biomasę, czyli rośliny energetyczne oraz odpady z hodowli roślin i zwierząt, które w innym wypadku musiałyby zostać zutylizowane. Biogazownia o mocy 1 MW może przetworzyć rocznie 30-40 tys. ton odpadów biodegradowalnych. Szczególnie pożądane jest wykorzystywanie odpadów pozyskiwane z najbliższej okolicy. Taka współpraca między operatorem biogazowni a lokalnymi rolnikami i przedsiębiorstwami to obopólna korzyść oraz minimalny ślad węglowy związany z transportem substratów.

Z kolei poferment, czyli pozostałości po produkcji biogazu, może zostać użyty jako naturalny nawóz rolniczy. Jedna biogazownia może wytworzyć ilość pofermentu wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na nawozy azotowe dla areału upraw o powierzchni nawet 1000 ha.

Pełne wykorzystanie potencjału ekologicznego biogazowni zamyka cykl obiegu materii w gospodarstwie, a lokalnym rolnikom pozwala zwiększyć dochody przy jednoczesnym usprawnieniu podstawowej działalności, jaką jest produkcja żywności.

Wzrost przychodów samorządów

Instalacje biogazowe rozlokowane na terenach poszczególnych gmin stanowią dodatkowe źródło przychodów dla budżetów samorządów lokalnych. Największą pozycję stanowi podatek od nieruchomości zazwyczaj określany na poziomie ok. 2% wartości budowli (silosy, stacja instalacja uzdatniania biogazu) oraz budynków gospodarczych (socjalnych, maszynowni, itp.). Dla biogazowni o wydajności ok. 2 mln m3 biometanu w roku przychody gminy z tytułu podatku CIT można szacować na poziomie: 129,5 – 140 tys. zł rocznie. Do tej kwoty należy również doliczyć przychody z tytułu podatku gruntowego. Dla 2,5 ha powierzchni typowej biogazowni jest to 25 tys. zł rocznie. Pieniądze te mogą zostać wykorzystane na inwestycje poprawiające jakość życia całej lokalnej społeczności.

Dodatkowo każda jedna instalacja biogazowa generuje średnio 3-4 lokalne miejsca pracy o charakterze stałym, niesezonowym, związane z codzienną obsługą i konserwacją instalacji.

Impuls do rozwoju technologicznego

Już teraz na polskim rynku działają polskie firmy budujące biogazownie w oparciu o własne technologie i autorskie systemy sterowania obiektami. Polska jest krajem o dużym potencjale rozwoju sieci biogazowni, związanym z areałem rolnym i dostępnością surowców. To szansa dla rodzimych firm na doskonalenie technologii i zdobywanie przewag konkurencyjnych. Żeby ten potencjał był w pełni wykorzystany, konieczne jest bardziej stabilne środowisko finansowo-prawne oraz jasne i konsekwentnie realizowane plany rozwoju branży, zachęcające do inwestowania w prace badawczo-rozwojowe. Możemy w Polsce zbudować znaczący rynek sektora biogazu i budować instalacje w oparciu o własne technologie.

 

Previous
Previous

Czym są biogazownie rolnicze?