1.Dynamika rynku i warunki ramowe – kraje wiodące

2. Dynamika rynku i warunki ramowe – kraje docelowe

3. Zaangażowanie interesariuszy

4. Środki wprowadzania biometanu na rynek

5. Upowszechnienie rezultatów

6. Zarządzanie projektem

GreenMeUpGreen bioMEthane Market Uptake: projekt realizowany w ramach unijnego programu Horyzont Europa, którego celem jest zapewnienie decydentom politycznym i zainteresowanym stronom podstaw do opracowania bardziej przemyślanych polityk w zakresie energii odnawialnej oraz dostosowanych do poszczególnych krajów środków wprowadzania na rynek w celu ulepszenia i uzupełnienia istniejącej polityki dotyczącej biometanu w Europie.

Czas trwania projektu: 01.08.2022 r. – 31.07.2025 r. – 36 miesięcy

Główne cele GreenMeUp:

  • zmniejszenie przepaści między krajami o wyższych wskaźnikach produkcji biometanu a krajami o niższych wskaźnikach rozwoju, poprzez analizę i porównanie ich warunków ramowych i dynamiki rynku oraz promowanie polityk i środków sprzyjających na poziomie krajowym

  • zapewnienie społecznej akceptacji łańcucha wartości biometanu za pomocą naukowych dowodów i narzędzi.

Główne pakiety zadaniowe:

Praca naukowa i techniczna GreenMeUp jest rozwijana poprzez następujące działania:


Analiza i ocena warunków ramowych i dynamiki rynku biometanu w 10 krajach europejskich i 5 krajach Mission Innovation (USA, Kanada, Chiny, Brazylia i Indie).


Analiza i ocena warunków ramowych i dynamiki rynku biometanu w krajach docelowych (Grecja, Hiszpania, Polska, Łotwa, Estonia, Czechy, region Dunaju), w których obecnie produkcja biometanu jest niska, ale które mają duży potencjał rynkowy.


Zaangażowanie podmiotów reprezentujących wszystkie etapy łańcucha wartości biometanu oraz zwiększenie społecznej akceptacji dotyczącej produkcji biometanu za pomocą naukowych dowodów i narzędzi, w tym poprzez eliminację błędnego postrzegania przez obywateli.


Opracowanie zestawu środków polityki wprowadzania na rynek, które uzupełnią istniejące polityki oraz obejmą regulacje, mechanizmy finansowe i działania – z głównym celem zwiększenia świadomości i społecznej akceptacji biogazu.


Działania upowszechniające i komunikacyjne podnoszące świadomość na temat projektu, w szczególności poprzez położenie silnego nacisku na możliwości, jakie produkcja biometanu może odblokować w zakresie dekarbonizacji i możliwości gospodarczych, wraz z zaangażowaniem unijnych i krajowych decydentów politycznych, a także podmiotów rynkowych bioCH4.


Działania koordynacyjne projektu, koncentrujące się głównie na prawidłowej realizacji planu pracy i osiąganiu celów, organizacji spotkań projektowych, bieżącym zarządzaniu projektem. W Polsce prace projektowe koordynowane są przez Polską Izbę Gospodarczą Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej. 

Partnerzy projektu

GreenMeUp jest realizowany przez konsorcjum 14 partnerów z 10 krajów europejskich, w których gronie znalazły się małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje badawcze i stowarzyszenia biogazowe.