Biogazownie rolnicze – jak działają i czy są bezpieczne dla otoczenia?

Biogazownie rolnicze to instalacje, które wykorzystując biomasę pochodzenia rolniczego, wytwarzają biogaz, przetwarzany następnie w ekologiczną energię elektryczną i cieplną lub biometan. Mogą być lokalizowane przy gospodarstwach rolnych, będąc dopełnieniem ich cyklu produkcyjnego, lub działać jako oddzielne jednostki pozyskujące substraty z lokalnego rynku, nastawione na sprzedaż energii. W Polsce do tej pory wybudowano ich niewiele ponad 300,  z czego tylko 116 to biogazownie rolnicze. I ani jednej wytwarzającej biometan. To efekt niesprzyjających warunków legislacyjnych oraz w dużej mierze uprzedzeń w stosunku do tej technologii – będącej w istocie bardzo przyjazną dla środowiska i doskonale wpisującej się w rolniczy charakter naszego kraju.

 

Proces produkcji biogazu

Zasada działania biogazowni

Biogaz powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej, a substratem służącym do jego wytworzenia jest biomasa pochodząca z przetwórstwa rolno-spożywczego oraz hodowli, m.in. kiszonka z roślin energetycznych (np. kukurydzy, traw, żyta), odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego (m.in. wysłodki buraczane, wytłoki owocowo-warzywne), gnojowica, obornik itp. Pozyskiwane z lokalnych zakładów i gospodarstw rolnych surowce gromadzone są w zbiorniku, w którym pozbawione światła i tlenu są rozkładane przez mikroorganizmy. Wytworzony w ten sposób biogaz może zostać przetworzony w energię elektryczną i cieplną lub w biometan, czyli oczyszczony biogaz uzdatniony do jakości gazu ziemnego. Końcowym etapem jest przesłanie prądu bezpośrednio do sieci elektrycznej. Powstałe ciepło może służyć na pokrycie potrzeb grzewczych w okolicy. Pozostałe po procesie fermentacji resztki wykorzystuje się jako wysokiej jakości nawóz.

 

Bezpieczeństwo biogazowni

Biogazownie są w pełni bezpieczne dla otoczenia i mieszkańców. Projektowanie, budowa, a następnie funkcjonowanie biogazowni zostały ściśle uregulowane w przepisach prawnych. Przed uruchomieniem biogazowni jest ona dokładnie sprawdzana przez zewnętrzne organy kontrolne. Zdolność instalacji do funkcjonowania i jej bezpieczeństwo finalizowane jest pozwoleniem na użytkowanie wydanym przez właściwe organy. Nad procesem produkcji biogazu czuwa  zespół wykwalifikowanych ekspertów, m.in. inżynierów, biotechnologów, automatyków, serwisantów, operatorów.

Działanie biogazowni nie ma negatywnego wpływu na środowisko, prowadzone w pobliżu uprawy oraz hodowle zwierząt. Nie ma również negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Funkcjonowanie biogazowni nie powoduje zanieczyszczenia wód, powietrza czy gleby. Instalacje nie emitują do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów, a szczelne zbiorniki fermentacyjne nie przepuszczają uciążliwych zapachów.

 

Najważniejsze zalety biogazowni rolniczych:

·       Bezpieczne i pożyteczne zagospodarowanie bioodpadów z hodowli i rolnictwa

·       Bezpieczne i pożyteczne zagospodarowanie bioodpadów z hodowli i rolnictwa

·       Bezpieczne i pożyteczne zagospodarowanie bioodpadów z hodowli i rolnictwa

·       Produkcja pofermentu

Next
Next

Czym są biogazownie rolnicze?