Spotkanie projektowe GreenMeUp #3 w Rydze na Łotwie

W dniach 13-14 września 2023 roku, przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej uczestniczyli w spotkaniu projektowym GreenMeUp. Wspólnie z naszymi partnerami spotkaliśmy się w malowniczej Rydze, stolicy Łotwy, aby kontynuować naszą wspólną misję promowania zrównoważonej produkcji biogazu w Europie. Gospodarzem tego ważnego wydarzenia było Łotewskie Stowarzyszenie Biogazu (LBA).

Pierwszy dzień spotkania okazał się niezwykle inspirujący, ponieważ wszyscy uczestnicy mieli okazję odwiedzić biogazownię Egg Energy, położoną na wsi w pobliżu Rygi. Ta innowacyjna biogazownia jest prawdziwym przykładem na to, jak można przekształcać produkty uboczne, takie jak kurzak z sąsiedniej fermy jaj Balticovo, w cenną energię i bionawóz. Balticovo to jedna z największych ferm jaj w północnej Europie, co czyni tę biogazownię niezwykle interesującym przypadkiem.

Jednak produkcja biogazu z pomiotu kurzego nie jest zadaniem łatwym, ze względu na wysokie stężenie amoniaku w surowcu, które może hamować proces fermentacji. Dlatego biogazownia pracuje obecnie nad ważną rozbudową, której efekty będą widoczne pod koniec tego roku. Planowane jest uruchomienie dużej jednostki uszlachetniania biometanu, co oznaczać będzie nie tylko zwiększoną wydajność, ale także poprawę jakości produkowanego biogazu.

Drugiego dnia spotkania, partnerzy projektu GreenMeUp uczestniczyli w warsztatach partnerskich prowadzonych przez DBFZ Deutsches Biomasseforschungszentrum gemeinnützige GmbH. Warsztaty skupiły się na istotnych wskaźnikach i czynnikach wpływających na absorpcję biometanu na rynkach europejskich.

To działanie było niezwykle istotne dla wszystkich partnerów projektu, ponieważ każdy partner miał okazję zidentyfikować najważniejsze czynniki wpływające na absorpcję biometanu, ze szczególnym uwzględnieniem krajów docelowych. Oznacza to, że projekt GreenMeUp nie tylko dąży do zwiększenia produkcji biogazu, ale także do zrozumienia, jakie czynniki wpływają na jego popyt i akceptację na rynkach o niższym poziomie produkcji biogazu.

Spotkanie w Rydze było kolejnym krokiem ku bardziej zrównoważonej przyszłości energetyki i transportu w Europie. Partnerzy projektu GreenMeUp są zdeterminowani kontynuować swoją pracę i przyczynić się do tworzenia bardziej ekologicznej i przyjaznej dla środowiska Unii Europejskiej.

Previous
Previous

PIGEOR objęła patronatem branżowym Targi GREENPOWER 2024!

Next
Next

PIGEOR: drastyczny spadek wartości praw majątkowych po opublikowaniu przez MKiŚ rozporządzenia dot. poziomu obowiązku umorzenia tzw. zielonych certyfikatów w 2024 r. - Apel do Ministra o interwencję